WCCC 2012 RESULTS

SUNDAY COOKOFF RESULTS – OCTOBER 7, 2012

FINALS TABLE RED COOKS in no particular order are:

Adrian Fuhrman              Georgia Weller

Jeff Netser                       Tom Calvert

John Jepson                     Barry Steinberg

Mike Mayenschein           Judy Wedemeyer

Michael Freedman           Darol Wetzel

Carrie Lentz Parker          Steve Tomasek

Tom Hoover                              Joni Deere

Larry Lentz                      Sachiko Brecke

Larry Wright                    Kathy Plager

Jim Beaty                         Dave Ronge

Mark Haught                    Lauren Lentz Staley

Bob Plager                       Wes Carlson

Mike Stewart                    Kevin Foley

Charlie Blosfield              Red Brecke

WINNERS OF THE RED CHILI:

5th Place - Winning $500 and a trophy is:

Team No.174

David Ronge

Canton, CT 

4th Place - Winning $700 and a trophy is:

Team No. 101 

John Jepson

Merced, CA 

3rd Place - Winning $1,000 and a trophy is:

Team No. 127

Kathy Plager

Littleton, CO 

2nd Place - Winning $2,500 and a trophy is:

Team No. 141

Carrie Lentz Parker

Leesburg, VA 

1st Place - Winning $25,000 - HANDPAINTED STOVE – BRONZE POT is:

Team No. 112

Bob Plager

Littleton, CO 

WINNER OF MR. HOT SAUCE – Winning $100 and trophy is:

Frank Dennison

Fairview, WV 

 

WINNER OF MISS CHILI PEPPER – Winning $100 and trophy is:

Gay Nary

Charleston, WV 

 

WINNER OF BEST BOOTH:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 131 

Chuck Harber

Corona, CA 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 172 

Bill Donovan

Cincinnati, OH 

1st Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 221 

Chris Everhart

Key Largo, FL 

WINNER OF SHOWMANSHIP:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 150 

Jim Stoddard

Coppell, TX 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 221 

Chris Everhart

Key Largo, FL 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No. 172 

Bill Donovan

Cincinnati, OH 

WINNERS OF THE HORMEL PEOPLE’S CHOICE CHALLENGE:

3rd Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 160 

Sean Richardson

Granby, CO 

2nd Place – Winning $750 and a plaque is:

Team No. 221

Chris Everhart

Key Largo, FL 

1st Place - Winning $1000 and a plaque is:

Team No. 230

Steven Stark

Agawam, MA 

BLOODY MARY CHARITY DONATIONS

$727.00 - split evenly between the following:

Patriot Guard

American Legion #374 (Key Biscayne)

GOLF TOURMAMENT WINNERS:

Rich Omerza                    George Lott

Mike Rook                       Justin Arpan

SHOOT N’HOLLER WINNER – Winning $100 is:

Armando Sanchez

Westminster, CA

SATURDAY COOKOFF RESULTS – OCTOBER 6, 2012

WINNERS OF THE BEST BOOTH:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 374

Chris Everhart

Key Largo, FL 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 329

Bill Donovan

Cincinnati, OH 

1st Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 337

Ann Marie Malone

Granby, CT 

WINNERS OF SHOWMANSHIP:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 337

Ann Marie Malone

Granby, CT 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 374

Chris Everhart

Key Largo, FL 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No. 329

Bill Donovan

Cincinnati, OH 

WINNERS OF THE PEOPLE’S CHOICE CHILI:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 374

Chris Everhart

Key Largo, FL 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 372

Steven Stark

Agawam, MA 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No. 410

Phil Majestro

Charleston, WV 

FINALS TABLE SALSA COOKS in no particular order:

Charlie Ward                   Carrie Lentz Parker

Al Henry                          Matthew Lusk

Jeremy Stevens                Dave Wright

Jerry Buma                      Dave Lorenz

Terry Van Lehn               Don Van Lehn

Scott Navaroli                  Pam Wright

Tom Hoover                              Dione Cooley

Don Stuewe                     Mike Usiak

Gail Donovan                  Bonnie Tomasek

Gail Kyle                          Monica Parker

Priscilla Licon                  Mike Goodman

Red Brecke                      John Jepson

WINNERS OF THE SALSA:

3rd Place - Winning $300 and a Trophy is:

Team No. 208

Pam Wright

Flagstaff, AZ 

2nd Place - Winning $500 and a Trophy is:

Team No. 275 

Charlie Ward

Rosamond, CA 

1st Place - Winning $1,000 and a Trophy is:

Team No. 205

Jerry Buma

Northbridge, MA 

FINALS TABLE VERDE COOKS in no particular order:

Joseph Callahan               Gail Donovan

Charlie Ward                   Matt Bush

Bill Donovan                   Bob Hall

Steve Crawford                Scott Navaroli

Mike Austin                     Armando Sanchez

Jeremy Stevens                Tom Hoover

Dione Cooley                   Skip Cooley

Don Stuewe                     Tonya Simmons

Bonnie Tomasek              Mark Frechette

Brad Berkebile                 David Wright

Jeff Netser                       Jim Stoddard

Tom Pardikes                  Pam Wright 

WINNERS OF THE CHILI VERDE:

3rd Place - Winning $300 and a Trophy is:

Team No. 394

Jim Stoddard

Coppell, TX 

2nd Place - Winning $800 and a Trophy is:

Team No. 354

Scott Navaroli

Southborough, MA 

1st Place - Winning $4,000 and a Trophy is:

Team No. 418 

Bob Hall

Taylorville, IL 

 

FRIDAY COOKOFF RESULTS – OCTOBER 5, 2012

 

LAST CHANCE

WINNERS OF THE BEST BOOTH:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 160

Richard Chauvin

Windsor, ON 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 153

Michael Lesperance

Keswick Ridge, NB 

1st Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 128

Lynn Berkebile

Vermilion, OH 

WINNERS OF SHOWMANSHIP:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 153

Michael Lesperance

Keswick Ridge, NB 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 136

Ken Hook

Riverside, CA 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No.128 

Lynn Berkebile

Vermilion, OH 

WINNERS OF THE PEOPLE’S CHOICE CHILI:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 131

Ian McDaid

Tolland, CT 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 157

Steven Stark

Agawam, MA 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No.136 

Ken Hook

Riverside, CA 

Last Chance winners in no particular order who will cook in the Sunday Traditional Red Finals are:

1.  Lauren Ray

2.  Tom Calvert

3.  Matt Levy

4.  Lauren Lentz Staley

5.  Steven Stark

6.  John Daly

7.  Jim Deere

8.  Matt Bush

9.  Jim Parker

10. Dave Mallory


HOMESTYLE

WINNERS OF THE BEST BOOTH:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 520

Wendy Chauvin

Windsor, ON 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 544

Dave Schulman

Avon, CT 

1st Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 537

Mike Goodman

Pewaukee, WI 

WINNERS OF SHOWMANSHIP:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 516

Christii Watkins

Gaithersburg, MD 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 508

Brad Berkebile

Vermilion, OH 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No.537 

Mike Goodman

Pewaukee, WI 

WINNERS OF THE PEOPLE’S CHOICE CHILI:

3rd Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 543

Pam Nelson

Cocoa, FL 

2nd Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 542

Keith Dawson

Columbus, OH 

1st Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No.509 

Ian McDaid

Tolland, CT 

WINNERS OF THE HOMESTYLE:

5th Place - Winning $400 and a trophy is:

Team No.530

Dione Cooley

Reno, NV

4th Place - Winning $600 and a trophy is:

Team No. 518 

Rob Daugherty

Richmond, VA 

3rd Place - Winning $1,000 and a trophy is:

Team No. 512

Ken Hook

Riverside, CA 

2nd Place - Winning $2,000 and a trophy is:

Team No. 504

Bob Kyle

Dearborn, MI 

1st Place - Winning $4,000 and a trophy is:

Team No. 501

Tom Pardikes

Plymouth, MI 

 

Search

Archive / RSS

© International Chili Society, all rights reserved. | Privacy Policy