RESULTS FROM SUNDAY’S COMPETITIONS AT THE WCCC IN PALM SPRINGS

WINNER OF BEST BOOTH:

In Third Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 156 MIKE STEWART

In Second Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 116 MIKE FORD

In First Place - Winning $500 and a plaque is:

Team No. 154 JASON BEAVER


WINNER OF SHOWMANSHIP:

In Third Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No.116 MIKE FORD

In Second Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 156 MIKE STEWART

In First Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No. 154 JASON BEAVER


WINNERS OF PEOPLE’S CHOICE:

In Third Place - Winning $100 and a plaque is:

Team No. 156 MIKE STEWART

In Second Place - Winning $200 and a plaque is:

Team No. 226 CHRIS WILBRICHT

In First Place - Winning $300 and a plaque is:

Team No. 219 MARK REED


BLOODY MARY CHARITY DONATIONS - $1377.12

American Legion Post 374

Key Biscayne, FL


ICS ALL STARS:

TRUETT AIRHART

JIM AND EILEEN BEATY

BILL AND KAREN RAY

FRED PARKER

JIM PARKER

MIKE HEANEY

DICK SWENBERGER

BARBARA AND CHARLIE WARD

SERGEI AND MARSHALL KOWALCHIK


NUMBERS of RED COOKS - 132


FINAL TABLE RED COOKS in no particular order are:

CARRIE LENTZ PARKER     DIONE COOLEY

ROBERT KYLE                     CHRIS JOHNSON

BOB PLAGER                       GREG VIRANT

JEFF NETSER                       RAY BOGART

STEVE TAYLOR                   SACHIKO BRECKE

CHARLES BLOSFIELD        JIM WATSON

JIM STODDARD                  JIM LATENDRESSE

MIKE FORD                         BARRY STEINBERG

PAUL NUNN                         SCOTT NAVAROLI

RON BURT                           BOB ALEXANDER

RED BRECKE                       DICK SWENBERGER

LINDA MCGRATH                PAM O’SULLIVAN

LAURIN LENTZ STALEY      DIANE LINTZ

DORA JEPSON                     MIKE MAYENSCHEIN


WINNERS OF THE RED CHILI:

In Fifth Place - Winning $500 and a trophy is:

Team No.131 DIONE COOLEY

In Fourth Place - Winning $700 and a trophy is:

Team No. 150 DIANE LENTZ

In Third Place - Winning $1,000 and a trophy is:

Team No. 231 RON BURT

In Second Place - Winning $2,500 and a trophy is:

Team No. 147 PAUL NUNN

In First Place - Winning $25,000 - HANDPAINTED STOVE, BRONZE CHILI TROPHY is:

Team No. 101 BOB PLAGER

 

Search

Archive / RSS

© International Chili Society, all rights reserved. | Privacy Policy